Nyhedsbrev marts 2026

Bestyrelsen har holdt møde og referatet finder du her.

 

Foråret er kommet og snart øges væksten af alt det grønne i vores skønne område.

Hermed en påmindelse om, at det er enhver grundejers pligt og ansvar, at få klippet ind ved veje og stier. Klip også gerne gyvel og andre invasive arter (fx hyben) så det ikke spredes.

Det er godt at gøre nu, inden arbejdsdagen og inden der kommer blade på.

 

En anden ting, der er god at blive mindet om, er muligheden for at tilslutte sig en vand-alarm ved rsforsyning.dk på dette link;

https://www.rsforsyning.dk/kunde/selvbetjening/sms-service. Det vil sikre dig besked ved konstant vandforbrug i sommerhuset.

 

Facebookgruppen har mange medlemmer, som der kan have mulighed for at slå forskelligt op, til hjælp og glæde for den enkelte grundejer, som for alle gruppemedlemmerne i foreningen.

Den kan søges på FB: Lodbjerg Hede Grundejerforening

 

Bestyrelsen har, i forhold til indkomne forslag til Generalforsamlingen, følgende krav;

 

Adgang til at stille forslag har enhver med taleret i forsamlingen. 

Forslag bør være affattet således, at ordlyden er umiddelbart anvendelig som beslutning, hvis forslaget vedtages. 

Formuleringen bør være kort, tydelig og uden uklarheder, der kan skabe tvivl om forslagets indhold og rækkevidde.

Der kan efter formulering af forslaget vedhæftes en motivation for forslaget – denne bør ikke overstige 1 side.

 

Arbejdsdagen er d. 30. maj og forinden kommer der flere oplysninger ud om dagen og med tilmelding. Her kan du også få fliset dit træaffald ganske gratis, bare du har givet besked på forhånd og selv er hjemme og hjælper til.

God påske og nyd foråret!

Indtil Påsken kan du nyde himlen over Lodbjerghede – her er et par eksempler.