Nyhedsbrev ultimo juni 2026

Bestyrelsen har holdt møde og referatet finder du her:

 

Der har været afholdt arbejdsdag i såvel foreningen som på havnen. Begge steder var der god tilslutning og der blev laver mange opgaver. Der ligger billeder på hjemmesiden under foto.

Både vores legepladser og havnen er et besøg værd, gerne med en mad/kaffekurv og en bold.

 

Næste arbejdsdag i foreningen er d. 10. oktober 2026

 

Bolværket i havnen gennemgår i øjeblikket en større og tiltrængt renovation, pengene hertil består i høj grad at støtte fra både Nordea Fonden og Friluftsrådet.

 

Et sommerhus brændte ned på Løvsangervej i sidste uge. Heldigvis blev det opdaget i tide, så ilden ikke nåede at brede sig til flere huse. Vær varsom og vær opmærksom på at informere dine gæster om faren ved brug af grill og ild og fjern dit kvas, så spredning af ild minimeres.

 

Indkaldelse med forslag til General Forsamlingen d. 29. august kommer snart.

Forslag, der ønskes behandlet på den ordinære generalforsamling, må være bestyrelsen i hænde inden den 1. juli og være skriftligt fremsat og motiveret.

 

Til sidst en kraftig opfordring til de mange grundejere, som ikke får klippet bevoksning der går ud på stierne. Få det nu gjort og få det væk. Det er dit ansvar at holde stien fri for udhæng fra din matrikel!

 

Facebookgruppen får mange anmodninger fra turister. Derfor skal man fra nu af svare på spørgsmål for at blive lukke ind i gruppen. Opslag som skønnes for kommercielle og selvpromoverende fjernes.